Sociální sítě
Forcell.CZ - Kompletní příslušenství k mobilním telefonům za velmi příznivé ceny

Ostatní sporty

Novák vstoupil do Tour de Ski devátým místem ve sprintu


Běžec na lyžích Michal Novák zahájil Tour de Ski devátým místem ve sprintu volnou technikou ve švýcarském Val Müstairu a poprvé se mezi elitou prosadil do první desítky

Kateřina Janatová obsadila 17. příčku a body do Světového poháru si připsala i devětadvacátá Petra Nováková. Vyhráli sprinterští specialisté Ital Federico Pellegrino a Švédka Linn Svahnová.

Novák po dvanáctém místě v kvalifikaci dokázal jako jediný z českých reprezentantů vybojovat i postup ve vyřazovací části. Ve třetí rozjížďce sice prohrál o 22 setin sekundy boj o přímý postup, ale nakonec se dostal do semifinále časem. Na úkor Američana Simeona Hamiltona prošel dál o pouhé dvě setiny.

„Pro mě to je ideální vstup do Tour de Ski. Cítil jsem se opravdu skvěle. Skutečná forma se sice ukáže až zítra v distančním závodě, ale i tak mám z výkonu velmi dobrý pocit. Skvělou práci odvedl také servis, měl jsem velmi dobré lyže,“ uvedl Novák v tiskové zprávě lyžařského svazu.

V prvním semifinále s favority Pellegrinem a obhájcem vítězství na Tour de Ski Rusem Alexandrem Bolšunovem obsadil Novák páté místo. „V semifinále bylo vidět, že jsem do něho postoupil poprvé a že se pořád učím. Trochu jsem zaspal ve sjezdu a dostalo se přede mě víc lidí, než jsem čekal. Pak se mezi námi udělal trochu rozestup, který už nešel dotáhnout. I tak si ale myslím, že to je super výsledek,“ dodal Novák. Jeho dosavadním maximem v závodě SP bylo 13. místo.

Janatová byla v kvalifikaci devátá, ale pak vypadla ve čtvrtfinále a nenavázala na nedávné deváté místo ve sprintu v Drážďanech, kde chyběly skandinávské reprezentace. Na Tour už znovu startují týmy Švédska a Finska, dál chybějí Norové kvůli obavám z koronaviru.

„S výsledkem jsem spokojená tak napůl. Myslím, že kvalifikaci jsem zvládla skvěle, ale chtěla bych se na podobných příčkách pohybovat i v závodě,“ řekla Janatová. „Je to ale nejtěžší sprint, jaký jsem kdy jela, navíc začalo sněžit. Vzhledem k tomu počasí i k zatáčkám, které tu jsou, bude zítřejší závod s hromadným startem hodně zajímavý,“ prohlásila.

Postup z kvalifikace potěšil Novákovou. „Tenhle sprint patří k těm nejtěžším a často se stává, že to lidé přepálí a na konci pak sotva dojedou do cíle. Mně se ale podařilo uklidnit hlavu a jela jsem více na pohodu, což mi k postupu pomohlo. Cítím, že moje kondice je s každým závodem lepší a lepší,“ konstatovala. „Jsem spokojená s tím, jak se cítím, a dál z toho můžu pracovat směrem k Tour i k mistrovství světa.“

Druhá etapa Tour se poběží v sobotu opět ve Val Müstairu ve výšce 1700 metrů nad mořem, na programu jsou klasické závody s hromadným startem. Muži poběží 15 km a ženy 10 km.Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Ostatní sporty