Sociální sítě
Forcell.CZ - Kompletní příslušenství k mobilním telefonům za velmi příznivé ceny

Fotbal

Skomina jako Collina. „Zločinci, zářez, zrůdnost,“ soptí fanoušci, experti i hráči


Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem řekl, že čelná představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská je připravená k dialogu a že by s ní měl ruský prezident začít jednat. S odvoláním na dnešní sdělení Elysejského paláce o tom informovala agentura Reuters. Putin Macronovi sdělil, že jakýkoliv pokus o zasahování do záležitostí Běloruska je „nepřijatelný“.

Macron telefonicky hovořil s Putinem poté, co se v úterý při návštěvě Litvy jako první představitel velké západní země osobně s Cichanouskou setkal.

„Prezident Macron (…) sdělil, že (Cichanouská) je připravena k dialogu s Ruskem a vyzval prezidenta Putina, aby vzal toto v úvahu,“ uvedla v prohlášení Macronova kancelář. Dodala, že oba státníci se shodli, že nejlepší cestou z krize v Bělorusku je zprostředkování ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě (OBSE).

Bělorusko je blízkým spojencem Ruska a Moskva pevně podporuje dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka, který byl označen za vítěze sporných prezidentských voleb z 9. srpna.

Záhy poté, co úřady oznámily, že volby vyhrál Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů, začaly v Bělorusku demonstrace. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU a další západní státy, ho neuznává. Účastníci požadují odchod Lukašenka a nové volby. Demonstrace proti muži, který zemi vládne už 26 let a je označovaný za posledního diktátora v Evropě, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Lukašenko obvinění z volebních podvodů odmítá a krizi označuje za výsledek západního vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska.

Proti zasahování do běloruských věcí se vyslovil během rozhovoru s Macronem také ruský prezident Putin. „Ruský lídr znovu zdůraznil principiální postoj, že jakékoliv zasahování do vnitřních záležitostí suverénního státu a vyvíjení vnějšího tlaku na legitimní orgány jsou nepřijatelné,“ uvedl Kreml.Zdroj příspěvku

Další příspěvky z rubriky Fotbal