Sociální sítě
Forcell.CZ - Kompletní příslušenství k mobilním telefonům za velmi příznivé ceny

Ostatní sporty

Zběsilý úprk a konec. Česká výprava nejvyšší nevylezenou horu světa nezdolala


Česká horolezecká expedice, která chtěla stanout na vrcholu nejvyšší dostupné nevylezené hory světa Muču Kiš (7453 metrů), se vrací domů. Trio Pavel Bém, Pavel Kořínek a Jiří Janák vystoupalo do výše přibližně 6300 metrů, od pokusu o zdolání vrcholu je ale odradilo silně nepříznivé počasí.

„Je konec. Někdy je třeba vzít rozum do hrsti a určit si hranu toho, kam lze ještě zajít. Nepřízeň počasí, náročnost neznámého terénu a objektivní nebezpečí bylo příliš velké,“ uvedl manažer výpravy Pavel Burda na sociálních sítích. 

Všichni tři horolezci jsou nyní na cestě do Česka, odkud na pákistánský vrchol zamířili v polovině srpna. „Kluci už jsou na cestě do civilizace. Živí, zdraví. Nedá se nic dělat,“ dodal Burda. 

Kořínek s Bémem a Janákem se minulý týden v neprobádaném terénu propracovali až do výše přibližně 6300 metrů, kde založili třetí výškový tábor. Patrně se tak dostali k vrcholu vůbec nejblíž ze všech výprav, které se o výstup pokusily. 

K pokusu o dobytí vrcholu už ale nedošlo. Členové expedice se rozhodli výpravu ukončit kvůli těžkým podmínkám na hoře i nepříznivému výhledu počasí. Jen návrat z třetího výškového tábora do základního tábora trval horolezcům dva dny a čelili při něm neustálému nebezpečí. 

„Dvoudenní zběsilý úprk zpestřený prachovými lavinami nad C1, k tomu masivní přívaly sněhu. Vše bylo nakonec mnohem náročnější než výstup. Ale jsme v BC. V bezpečí,“ uvedl těsně po návratu z třetího tábora vedoucí výpravy Pavel Kořínek. 

I po odjezdu českých lezců ale může být vrchol Muču Kiš letos přece jen zdolán. Do nástupního údolí už dorazila další výprava, která se o její vrchol chce pokusit. Jedná se o španělsko-rakouské duo Jordi Tosas – Philipp Brugger, která si plánuje výstup na druhou polovinu září. Zdroj příspěvku

Chci to okomentovat

NAPSAT KOMENTÁŘ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další příspěvky z rubriky Ostatní sporty